فرمالین | بلاگ

فرمالین

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

فرمالدئید چیست؟

فرمالدئید یک گاز بی رنگ و بوی قوی است که در ساخت مصالح ساختمانی و بسیاری از محصولات خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده در محصولات چوبی فشرده شده مانند تخته خرده چوب ، تخته سه لا و تخته فیبر کارگیری می شود. چسب و پارچه های پرس دائمی؛ پوشش محصولات کاغذی؛ و مواد عایق خاصی از این ماده برای تولید مواد شیمیایی دیگر نیز استفاده می شود.

معمولاً طی چند ساعت فرمالدئید به سرعت در هوا شکسته می شود.به راحتی در آب حل می شود ولی مقاومت زیادی در مدت زمان طولانی ندارد.

زمانی که در آب حل می شود به آن فرمالین گفته می شود که معمولاً به عنوان ماده ضد عفونی کننده صنعتی و به عنوان نگهدارنده در خانه ها و آزمایشگاه های پزشکی مورد مصرف قرار می گیرد. همچنین می تواند به عنوان ماده نگهدارنده در برخی از مواد غذایی و محصولات مانند داروهای ضد عفونی کننده ، داروها و مواد آرایشی مورد مصرف قرار گیرد.

بعضی اوقات ، اگرچه از فرمالدئید استفاده نمی شود ، موادی که فرمالدئید را آزاد می کنند هستند.این موارد در مواد آرایشی ، صابون ، شامپو ، لوسیون و ضد آفتاب و محصولات تمیز کننده یافت می شود.

فرمالدئید را می توان به عنوان ماده نگهدارنده به غذا افزود .

فرمالدئید همچنین به طور طبیعی در محیط رخ می دهد.انسان و سایر موجودات زنده مقادیر اندکی را به عنوان بخشی از عملیات های متابولیک طبیعی تشکیل می دهند.

 

افراد چگونه در معرض فرمالدئید هستند؟

راه اصلی که افراد در معرض فرمالدئید قرار دارند ، استنشاق آن می باشد.فرمالین می تواند از طریق پوست جذب شود.افراد همچنین می توانند با خوردن غذاها یا نوشیدن مایعات حاوی فرمالدئید در معرض مقادیر اندک قرار بگیرند.

فرمالدئید به طور معمول در بدن تولید می شود.آنزیم های موجود در بدن ، فرمالدئید را به فرمت (اسید فرمیک) تجزیه می کنند ، که می تواند بیشتر به دی اکسید کربن تقسیم شود.بیشتر فرمالدئید استنشاقی توسط سلولهایی که دهان ، بینی ، گلو و مجاری هوایی ایجاد می کند ، شکسته می شود ، به طوری که کمتر از یک سوم در خون جذب می شود.

براساس کمیسیون ایمنی محصول مصرف کننده ایالات متحده ، فرمالدئید معمولاً در هوای داخلی و خارجی در مقادیر کم (کمتر از 0.03 قطعه در میلیون) موجود می باشد.مواد دارای فرمالدئید می توانند آن را به صورت گاز یا بخار داخل هوا آزاد کنند.اگزوز خودرو منبع اصلی فرمالدئید در هوای بیرون می باشد.

در دهه 1970 ، عایق کف اوره-فرمالدئید (UFFI) در بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار گرفت. اما تعداد کمی از خانه ها اکنون با UFFI عایق بندی شده اند.خانه هایی که سالها پیش UFFI در آن نصب شده بودند ، اکنون احتمالاً سطح فرمالدئید زیادی ندارند.

محصولات چوبی فشرده شده دارای رزین های فرمالدئید اغلب منبع فرمالدئید در خانه ها می باشند.استفاده از وسایل بدون احتراق سوخت ، مانند اجاق گاز و اجاق گازهای نفت سفید نیز می تواند سطح فرمالدئید را در داخل خانه بیشتر نمایند.

فرمالدئید همچنین جزئی از دود دخانیات می باشد و هر دو افراد سیگاری و کسانی که در معرض دود سیگار تنفس می شوند در معرض سطوح بالاتر فرمالدئید قرار دارند.یک مطالعه حاکی از وجود مقادیر خیلی زیادی از فرمالدئید است که در گلبولهای سفید افراد سیگاری به DNA متصل است.

فرمالدئید و سایر مواد شیمیایی که فرمالدئید را آزاد می کنند ، گاه در غلظت های کم در مواد آرایشی و سایر محصولات مراقبت شخصی مانند لوسیون ها ، شامپو ، نرم کننده ها ، ژل دوش و برخی از جلاق های ناخن مصرف می شود.این امکان دارد غلظت فرمالدئید موجود در هوا در داخل اتاق را برای مدت کوتاهی بیشتر نماید ، اما مقدار های رسیده به مراتب پایین تر از آن چیزی است که خطرناک به نظر می رسد.

روش های صاف کننده موهای حرفه ای کراتین قادر هستند مواد شیمیایی آزاد کننده فرمالدئید باشند.با کارگیری از این موارد می توانید غلظت هوای داخل بدن فرمالدئید را به سطحی افزایش دهید که می تواند یک خطر بالقوه باشد.

کارگرانی در صنایعی که فرمالدئید یا فرآورده های حاوی فرمالدئید را تولید می کنند ، تکنسین های آزمایشگاه ، بعضی از متخصصان مراقبت های بهداشتی و کارمندان خانه تشییع جنازه امکان دارد در معرض سطوح بالاتر فرمالدئید نسبت به عموم مردم قرار بگیرند.قرار گرفتن در معرض عمدتا با استنشاق گاز فرمالدئید یا بخار از هوا یا جذب مایعات حاوی فرمالدهید از طریق پوست صورت می گیرد.در یک مطالعه بزرگ کارگران صنایعی که از فرمالدئید استفاده می کنند ، میانگین میزان قرار گرفتن در معرض فرمالدئید 0.45 قسمت در میلیون (ppm) به طور کلی ، با کمتر از 3٪ از کارگران به طور متوسط ​​بیش از 2 ppm را تجربه می کنند.

 

آیا فرمالدئید می تواند باعث سرطان گردد؟

 قرار گرفتن در معرض فرمالدهید نشان داده شده است که موجب ایجاد سرطان در حیوانات آزمایشگاهی می شود.قرار گرفتن در معرض مقادیر نسبتاً زیاد فرمالدئید در محیطهای پزشکی و شغلی با برخی از انواع سرطان در انسان ارتباط دارد ، اما اثر قرار گرفتن در معرض مقادیر اندک کمتر مشخص است.

 

آیا فرمالدئید مشکلات بهداشتی دیگری ایجاد می کند؟

هنگامی که فرمالدئید در هوا در میزان بالاتر از 0.1 قسمت در میلیون (ppm) وجود دارد ، امکان دارد اثری در سلامتی بعضی از افراد داشته باشند ، مانند:

چشمان خیس

احساس سوزش چشم ها ، بینی و گلو

سرفه

خس خس

حالت تهوع

سوزش پوست

 

بعضی از افراد نسبت به فرمالدئید بسیار حساس هستند ، اما برخی دیگر هیچ واکنشی نسبت به همان سطح قرار گرفتن در معرض ندارند.فرمالدئید موجود در محصولات مصرفی مانند مواد آرایشی و لوسیون می تواند یک واکنش آلرژیک در پوست ایجاد کند (درماتیت تماسی آلرژیک) ، که می تواند منجر به خارش و  قرمزی شود که ممکن است بزرگ شود یا تاول ایجاد کند.

 

فرمالینفرمالین , قیمت فرمالین ,فروش فرمالین , فرمالین چیست , ویژگی فرمالین ,...
ما را در سایت فرمالین دنبال می کنید

نویسنده : مهدی بازدید : 1 تاريخ : سه شنبه 14 آبان 1398 ساعت: 15:46